Google Adwords Reklamları

Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google'ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Reklam sektöründe paradigma değiştirici olan Google, gelirlerinin yüzde doksan dokuzunu Google Adwords ile kazanmaktadır.  

Google AdWords ile “Google.com” , “Youtube.com” ve Google adwords reklam alanı olan internetteki tüm web sitelerine reklam yayınlayabilirsiniz. Günümüzde en çok kullanılan reklam çeşitleri; “Metin Reklamları” , “ Görüntülü Reklamlar” ve “Video reklamlar”ıdır. İnternet kullanıcılarının internetteki ilgi alanına ve isteklerine dayanarak Google reklamları internet sitelerinde yayınlanmaktadır.

Google Adwords Çeşitleri Nelerdir?

Metin Reklamları

Google Adwords denince akla ilk gelen “Metin Reklamları”dır. Metin reklamları Google.com adresinde arattığımız kelime ve öbeklerine odaklanarak uygun metin reklamlarını yayınlamaktadır. Örnek olarak; internet üzerinden saat almak ya da  incelemek istiyorsunuz ve Google.com adresinde “saat fiyatları” yazdınız. Karşınıza alıveriş reklamları ile saat üreten ya da satan internet sitelerinin yayınladığı metin reklamları çıkacaktır.

Google Adwords Metin Reklamları

Görüntülü Reklamları

Görüntülü reklamlar, internette kullanıcılarının her an karşılarına çıkabilecek reklamlardır. Adından da anlaşılabileceği gibi Görüntülü reklamlar “Görüntülü”dür ve resim ya da animasyonlardan yapılabilir. Görüntülü reklam ile reklam verenlerin ürün tanıtımları ya da firma tanıtımları yapılabilir. Daha çok bilinirlik oluşturmak için yapılan görüntülü reklamlar, oldukça makul fiyatlarla pazarda adınızı gösterebileceğiniz bir reklam çeşididir. En çok kullanılan görsel reklam ölçekleri 250x250 – 200 x 200 – 300 x 250’dir

 

Google Adwords Görsel Reklamlar

Video Reklamları

Video reklamları “Görüntülü Reklam” olarak da yayınlanabilir ancak “Video Reklamları” olarak ayırmamızın nedeni, video reklamlarının Youtube.com adresinde de yayınlanabilir olmasıdır. Youtube’da yaklaşık her 3 video da bir çıkan reklamları görmüşsünüzdür mutlaka. Bu reklamlar Google Adwords sayesinde reklam yayıncılarının hedeflemelerine göre yayınlanmaktadır.

Google Adwords Video Görseli

Çalışma Prensibi

Google Adwords reklamlarını internet kullanıcının internette ne aradığına ya da ne arayacağına bağlı olarak çalışır. İnternet kullanıcılarının internetteki davranışlarını inceleyerek, sadece ilgili kişilere reklam yayınlamaya çalışır. Ancak bu hedeflemeyi reklam verenlerin ayarlaması gerekmektedir. Dijital pazarlama uzmanları internet kullanıcılarının davranışlarını inceleyerek yayınlayacağı reklamları özenle hazırlayıp sadece potansiyel müşterilere reklamlarını yayınlamaya çalışır.

Unutmayın! İnternette ne kadar para harcadığınız önemli değildir, ne kadar potansiyel müşteriye ulaştığınız önemlidir.

İLETİŞİM